Harun Kolçak Biyografi

  Harun Kolçak müzik hayatında yaptığı albümler ve çalışmalar ile Türk pop müziğinin önemli bir ismidir, çıktığı yıllarda Harun Kolçak özellikle genç kuşağın dikkatini hızlıca çekmeyi başarmıştır.

  Harun Kolçak 1955 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ünlü sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğludur. 1970’lerde Saint Benoit’de eğitim görürken basgitar çalmaya başlar ve müzik hayatına bu şekilde atılır. Müzik tutkusu çok ağır basınca eğitimini bırakarak müzik ve beste çalışmalarına başlar. Rock müziğin babası olarak adlandırılan Erkin Koray ile müzik serüveni başlar. Erkin Koray’ın 1977 yılında çıkardığı Tutkusu albümünde basgitar çalar.

  1978 yılında Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına bas gitarist olarak katılır. Askerlikten sonra sonra caz müziğine yönelir. Erol Pekcan, Aydın Esen, Nükhet Ruacan ve Neşet Ruecan gibi ünlü isimlerle çalışarak deneyimlerini artırır. Harun Kolçak o dönemde Onno Tunç’tan orkestrasına katılma teklifi alır. 7 yıl Onno Tunç ile çalışır. Bas gitaristlik yanında, vokalistlik ve solistlik yapar.

  Aşkın Nur Yengi ve Zerrin Özer ile yaptığı düet çalışmaları ile Antalya’da, Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması ve Kuşadası’nda, Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması adlı yarışmalarda ödüller alır. Onno Tunç ile yaptığı çalışmada Gir Kanıma adlı albümü iyi bir çıkış yapar. Albümlerinin çoğundaki şarkıların söz ve müziğinin kendisine ait olması ona başarı ve kariyer getirir. 1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı “Müzikos Festivalis 96”da “En İyi İkinci Şarkıcı” unvanını eline almıştır. Ekim 2013 itibariyle Harun Kolçak ve Rock Off isimli grubu kurar.

  Harun Kolçak 2014 yılında prostat kanseri teşhisiyle ameliyat edilir ve yoğun bir tedavi sürecine girer. Bu hastalık döneminde “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor” sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıklar. Harun Kolçak, 22 Haziran akşamı enfeksiyon ve yüksek ateş nedeniyle tekrar hastaneye kaldırılır, Halen tedavi gören Kolçak, hastalanmadan önce 25. Sanat yılına özel Çeyrek Asır albümünü çıkartır. Albümde, Aşkın Nur Yengi, Işın Karaca, İrem Derici gibi meslektaşları ile düet yapar.

 Harun Kolçak Albümleri:

*Beni Affet – 1991
*En Büyük Aşk – 1993
*Yanımda Kal – 1995
*Teslim Oldum – 1998
*Yaşasın – 2000
*Müzisyen – 2006
*Yeniden Doğuyorum – 2012
*Çeyrek Asır – 2016

Eklendi:

Admin

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.