GÜLŞEN ‘’BANGIR BANGIR’’

Şarkıcı Gülşen’in onuncu stüdyo albümü Bangır Bangır, 29 Nisan 2015 yılında Doğan Music Company tarafından yayımlanmıştır. Albümün çıkışı hakkındaki ilk haberler 2014’ün Şubat ayında duyuruldu ve Gülşen’in diğer sanatçı arkadaşlarına şarkı yazıp bestelemesinden dolayı hazırlıklarını bir süre ertelemek zorunda kaldı. Londra ve İstanbul’daki stüdyolarda yapılan kayıtlara ise yılın ikinci yarısında başlandı ve 2015’in ilk çeyreğinde devam edildi. Albümdeki parçaların hemen hemen hepsini Gülşen’in kendisi yazıp besteledi. Bütün şarkı düzenlemeleri ve albüm yapımcılığı Ozan Çolakoğlu tarafından hazırlandı.

Gülşen, genellikle hareketli şarkılar içeren Bangır Bangır albümünde, slogan niteliği taşıyan, argo (sokak ağzı) sözlere de yer vermiştir. Eleştirmenler tarafından, daha önceki albümlerin tekrarı olduğunu düşündükleri için olumsuz yorumlar da almıştır. Albümde usta sanatçı Sezen Aksu’nun büyük etkisi olduğu düşünülüyor. Ressam Frida Kahlo ve salsacı Carmen Miranda’nın imajlarından ilham alınarak albüm görselleri ve imajı oluşturulmuştur. Ayrıca, hem görsel hem imaj açısından şarkıcı Katy Perry ve FKA Twigs’le benzerlik taşıdığı düşünüldüğü için olumsuz yorumlara maruz kalmıştır.

Albümdeki iki şarkıya klip çekildi. Albümün çıkış şarkısı olan “Bangır Bangır” ın klibi Küba’nın Havana şehrinde çekilmiş ve albümün ilk video klibi olarak yayınlanmıştır. 2015’te YouTube’da Türkiye’nin en çok izlediği video klibi olmuştur. “Bangır Bangır” ayrıca aynı yıl Türkiye’nin Google’da en çok aradığı şarkı olmuştur. Şarkı Music Top TR Resmi Listesinde 13 hafta boyunca 1 numarada kalmayı başarmıştır. Bangır Bangır albümü çıkar çıkmaz, D&R’ın en çok satanlar listesine bir numaradan giriş yapmıştır. 2015 yılının sonuna kadar 100 bin kopya satarak Türkiye’de en çok satan ikinci albüm oldu. Satış başarısından dolayı albüme DMC tarafından altın sertifika verildi. Gülşen, albümün tanıtımları için Türkiye’de ve Avrupa’da, farklı şehirlerde turneye çıkarak yüz binlerce kişiye konser vermiştir. Ayrıca “Bangır Bangır”ın Yılın Şarkısı ve Yılın Klibi kategorilerinde ödüle layık görüldü ve 42. Altın Kelebek Ödüllerinde de sahneye çıkarak ödüllü şarkı olan‘’Bangır Bangır’’ ve “Dan Dan”ı seslendirdi.

Eklendi:

Admin

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.