Diriliş Ertuğrul Dizisi

2014 yılında TRT bir ekranlarında başlayan Diriliş Ertuğrul dizisi dönem, savaş ve tarih filmi olarak seyirciyle buluştu. Mehmet Bozdağ’ın yapımcılığında, Metin Günay yönetmenliğinde çekilen dizi 13. Yüzyıldaki Anadolu’yu anlatıyor. Filmin senaryosu Mehmet Bozdağ ile Atilla Engin’e ait.
Baş rollerde Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul), Esra Bilgiç (Halime Hatun), Hülya Darcan (Hayme Ana), Osman Soykut (İbn-i Harabi) ve birçok değerli isim yer almaktadır.
Dizi 13. Yüzyılda geçer. Emperyal güçlerin Anadolu’da kavga ettiği bir dönemdir. 1071 yılında Türklerin fethettiği topraklara Moğollar ve Haçlılar ortak olmak istemektedir ve katliamlar işgaller söz konusudur. Balkanlar, Akdeniz, Karadeniz, Kafkasya, Mezapotamya yeni sahibini ararken hikayenin kahramanı olan Ertuğrul’un 400 çadırdan oluşan Kayı obasıyla yurt edinme mücadelesi, görmüş olduğu hainlikler ve kahramanlıkları izleyiciyle buluşuyor. Dizi 3 sezon çekilmek üzere planlandı. Şu ana kadar Ertuğrul Tapınak şövalyeleri, Moğollar ve hain Türkmen beyleriyle mücadele etmiştir.Tek çabası yurt edinmek ve huzur olan Ertuğrul düşmanlar ve hainliklerle mücadele etmektedir. Tüm yaşadığı yenilgiler onu zafere taşımaktadır. İzleyici adım adım Osmanlının temellerinin atılacağı topraklara doğru gidiyor. Ertuğrul Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi’nin babası olacaktır.
TRT ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisi çok izlenen bir dönem dizisi olup gerek hikaye gerek kostümler ve mekanlar olsun ayrıca müzikleri ile de çok konuşulan ve yüksek ilgi gören bir dizi niteliğinde. Şunu da belirtelim dönem filmleri özellikle geçmiş tarihimizi anlatan kahramanlık filmleri iyi bir senaryo, iyi bir ekiple birlikte yapıldığı zaman çok fazla izlenme kalitesini sağlayabiliyor.
Dizi özellikle müzikleri ile de çok konuşuluyor. Jenerik müziği ve diğer tüm müzikleri müzisyen Alpay Gültekin eşi Zeynep Alasya ile birlikte yaptı. Müzikler 13. Yüzyılın enstrümanlarına ve ruhuna sadık kalınarak yapıldı. Yapımcı Mehmet Bozdağ müziklerin 13. Yy müzikal alt yapısı ile ve o döneme ait dombra, cura, kopuz, bendir ve cembe gibi müzik aletlerinin kullanıldığını, şu anda bulunmayan müzik aletleri için de bilgisayar teknolojisi kullanıldığını söyledi. Müzikler senfonik bir alt yapı ile özgün hale getirilerek kullanılmaktadır.

 

  Diriliş Ertuğrul Dizisi Jenerik Orjinal Müziği

 …

  Diriliş Ertuğrul Dizisi Fon Müzikleri

 …

  Diriliş Ertuğrul Dizisinde Çalan Şarkılar

Eklendi:

Admin

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.