Demet Akalın Biyografisi

23 Nisan 1972 Gölcük,Kocaeli doğumlu olan Demet Akalın Kurt eskin manken ve Türk şarkıcıdır. Lise eğitimini Barbaros Hayrettin Lisesinde tamamladı. Annesinin desteğiyle Yaşar Alptekin’in mankenlik kursuna giderek mankenlik kariyerinin peşine düştü. Neşe Erbek’in ajansında mankenlik kariyerine başlamış oldu. Mankenliğin yanı sıra 90’lı yıllarda çeşitli sinema filmleri ve televizyon dizilerinde rol almaya başladı.

Mankenlik ve oyunculukla beraber gazinolarda şarkı söylemeye başladı ve bu durum beraberinde albümü getirdi. 1996’da ilk stüdyo albümü olan Sebebim’i piyasaya sürdü fakat bu albüm beklenen ilgiyi görmeyerek çıkış yapmasına yardımcı olmadı. Daha sonra çıkış şarkısı olan ‘ Aşkın Açamadığı Kapı’ ile Kral TV Video Müzik Ödüllerinden yılın şarkısı ödülünü kazandı. Bu başarı diğer başarıları da beraberinde getirerek aldığı ödül ve sertifikalarla Türk pop müziğinde kendine taht kurdu. Yayımlandığı yıl ülkemizde en çok satış yapan albüm olan Pırlanta dahil olmak üzere satış rekorları elde eden albümlerle 2010’lar da tahtındaki yerini sarsılmadan korumaya devam etmiştir. ‘Affedersin’,’Mucize’,’Hayalet’ ve ‘Tozpembe’ ülkemizde liste başı olurken diğer parçaları da ilk beş sıralamaya girme başarısı gösterdi.

Albümlerinde yer alan ‘Giderli Şarkılar’la müzik eleştirmenleri açısından kendi tarzı olduğu kabul görmüştür. Demet Akalın’ın biyografilerinde müzik hayatındaki başarılarından farklı olarak magazinsel karakterinde de çoğunlukla bahsedilmiştir. 2007 yıllından sonra Hande Yener ile yaptığı sözlü tartışmalar sık sık tekrarlanmıştır ve bu tartışmalar geleneksel bir hale gelmiştir. Bu sivri tartışmalarla magazin gündemini zaman zaman meşgul etmiştir. 2006 yılında Oğuz Kayhan ile ve 2010 yılında Önder Bekensir ile yaptığı birkaç aylık evliliklerden sonra hayatının aşkını bularak 2012 yılında Okan Kurt ile evlenmiştir. 2014 yılında aşklarının ilk meyvesi olan Hira’yı kucaklarına alarak evliliklerini taçlandırmışlardır. Demet Akalın bugüne kadar içlerinde iki Altın Kelebek Ödülü ve dört tane Kral Türkiye Müzik Ödülü bulunan onlarca ödül kazanmıştır.

Gelin bu ünlü şarkıcının albümlerini ve çıkış tarihlerini inceleyip hakkında bilgi sahibi olalım.

Demet Akalın  Albümleri ;

*Sebebim(1996)

*Unuttum(2003)

*Banane(2004)

*Kusursuz 19 (2006)

*Dans Et(2008)

*Zirve(2010)

*Giderli 16(2012)

*Rekor(2014)

*Pırlanta(2015)

*Rakipsiz(2016)

Eklendi:

Admin

Paylaş

  1. şevval

    15 Mayıs 2019 at 22:06

    demet abla seni çok seviyoruz

  2. leyla

    11 Aralık 2018 at 14:17

    sizi çok seviyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.